آسانسور مسافربر

اطلاعات مفید برای سفارش آسانسور مسافربر

آسانسور مسافربر امروزه با پیشرفت ساختمان سازی و رو آوردن صنعت ساختمان به  ساختمان های ارتفاع بلند و افزایش طبقات میتوان به جا به جایی بین طبقات با سرعت و سهولت به عنوان یک مساله بسیار مهم اشاره کرد.
آسانسور مسافربر بهترین گزینه جهت جا به جایی بین طبقات میباشد..آسانسور های مسافری جهت جا به جایی ساکنین ساختمان های اداری تجاری و مسکونی استفاده میشوند و با توجه به نوع کاربری ساختمان و میزان ترافیک استفاده از آسانسور در سرعت ها و ظرفیت های مختلفی ارائه میشوند.اما باید بدانید که آسانسور ها اگر به طور استاندارد نصب شوند و مطابق با بند های استاندارد آسانسور باشند نه اینکه خطرناک نیستند بلکه از پله های ساختمان هم امن تر هستند و حتی اگر کسی به قصد صدمه زدن به خود وارد آسانسور شود، در آسانسور های مدرن و امروزی تقریبا امکان پذیر نیست.

آسانسور مسافربر ساختمان

انواع آسانسور مسافربر

آسانسور های مسافر بر تنوع بسیار زیادی دارند و از نظر ظرفیت،سرعت،تعداد درب،نوع کابین،سیستم تعلیق (آسانسورهای کششی و هیدورلیک) و… به مدل ها و تیپ های بسیار مختلفی تقسیم میشوند.

آسانسور مسافربر اصلی ترین وسیله حمل و نقل عمودی در ساختمان میباشد و در کنار آسانسور های مسافر بر شاهد آسانسور های باری تخت بر خودرو بر و غیره هستیم.

آسانسور های مسافربر اولیه نیاز به اوپراتور هایی داشتند و اپراتور ها مجبور بودند دائم داخل آسانسور بوده و مسافران را به مقاصد مورد نظر برساندند اما با پیشرفت این صنعت و پا به عرصه گذاشتن آسانسور های مدرن امروزی  دیگر نیازی به حضور اوپراتور نیست و مسافران به راحتی میتوانند با فشردن دکمه ای به نام پوش باتن یا شستی طبقه آسانسور را به طبقه ای که هستند فرا بخوانند پس از رسیدن کابین و عمدتا باز شدن خودکار درب آسانسور سوار آسانسور شده توسط سشتی کابین طبقه مورد نظر را انتخاب نموده و به سمت مقصد مورد نظر حرکت کنند و به راحتی در طبقه مورد نظرشان پیاده شوند.

آسانسور های مسافربری نقش بسیار مهمی در ساختمان های بلند دارند به طوریکه در بعضی از ساختمان ها با خرابی آسانسور خسارت سنگینی به بار خواهد آمد به این منظور این دسته از ساختمان ها از سرویس کارانی به عنوان سرویس کاران مقیم استفاده میکنند.این سرویس کاران در ساعات معینی از روز یا گاهی شبانه روزی در پروژه خواهند بود و به محض خرابی آسانسور خود را رسانده و بدون اتلاف وقت به حل مشکل و راه اندازی دوباره آسانسور میپردازند.

برای اینکه بتوانیم به یک آسانسور حال چه مسافر بر چه باربر،تخت بر یا ماشین بر امتیاز بدهیم علاوه بر اینکه عدم خرابی مورد توجه است،مورد مهم و قابل توجه دیگر حرکت نرم و بدون صدا و تکان میباشد این امر در آسانسور های مسافر بری از اهمیت بسیاار بالا تری برخوردار است زیرا حرکت آسانسور با تکان های شدید و سروصدا علاوه بر به بار آوردن نارضایتی بین مسافران باعث ایجاد ترس نیز در آنها میشود.

عوامل تاثیر گذار در حرکت نرم و بی صدا آسانسورها

در آسانسورهای مسافربر چند عامل مهم در حرکت نرم و بی صدا تاثیر گذار هستند که عبارتند از:

۱: نوع تابلو فرمان (vvvf-ac2)

۲: نحوه نصب ریل ها

۳: تمیزی ریل ها و نوع و تنظیم بودن کفشک ها

 

آسانسور مسافربر یا آسانسورهای مسافربری

۱: تابلو فرمان آسانسور ها به دو دسته دو سرعته (ac2) و تک سرعته (۳vf) تقسیم میشوند. در آسانسورهای دو سرعته حرکت و ایستادن کابین به صورت ناگهانی و مشهود میباشد به این دلیل که همان طور که از نام این آسانسور ها مشخص است موتور آسانسور میتواند در دو مرحله به حرکت در بیاید یا از حرکت بایستد،به این صورت که آسانسور با القای قسمت اول فشار برق به صورت خطی با سرعت کند حرکت و طی مرحله دوم با اضافه شدن تمام توان برق موتور به سرعت نامی میرسد و هنگامی که نزدیک مقصد یا طبقه مورد نظر میرسد با کم کردن مقدار برق و کم کردن سرعت به طور ناگهانی و رفتن روی سرعت کند به طبقه نزدیک و هنگام رسیدن به طبقه برق کامل قطع و ترمز موتور بسته میشود و آسنسور می ایستد.

اما در آسانسورهای (vvvf)تابلو فرمان آسانسور با داشتن قطعه ای به نام درایو میتواند حرکت و ایستادن آسانسور  را بسیار نرم تر و نامحسوس تر کند. در این نوع آسانسور ها که تک سرعته نامیده میشوند درایو برق را به آرامی و به صورت سینوسی به موتور وارد کرده و موتور به نرمی و بدون شوک شروع به حرکت میکند و به سرعت نامی میرسد و در هنگام ایستادن نیز با کم کردن برق موتور به صورت سینوسی باعث ایستادن آرام و بدون شوک آسانسور میشود.

تابلو فرمان آسانسور مسافربر

۲: بعد از نوع تابلو فرمان که در حرکت آغازین و ایستادن آسانسور نقش بسیار مهمی را دارد مورد بعدی ریل ها میباشند.ریل ها قطعاتی از نوع فولاد و طول پنج متر به شکل(T) میباشند که کابین در بین آنها حرکت میکند و باعث میشوند تا کابین از مسیر خود منحرف نشود و فقط حرکت عمودی داشته باشد.در نصب ربل ها اگر دقت کافی لحاظ نشود و ریل ها از نظر تراز بودن و فاصله افقی بین دهانه دارای خطا باشند باعث تکان کابین در حین حرکت میشوند.

ریل های آسانسور

۳: کفشک ها قطعاتی هستند عمدتا از نوع چدن که روی کابین نصب و متصل کننده کابین به ریل هستند و ریل به کمک کفشک ها باعث خارج نشدن کابین از بینشان میشود.کفشک ها در دو نوع لغزشی و غلطکی  در بازار به فروش میرسند. کفشک های لغزشی همانطور که از نام آنها مشخص میباشد دارای لنت هایی میباشند که با افتادن دور ریل باعث هدایت کابین میشوند این کفشک ها بعد از مدتی استفاده با اتمام لنت رو به رو هستند و باید لنتشان هر چند وقت یک بار تعویض گردد علاوه بر آن نیاز به روغن کاری مداوم ریل ها توسط روغندان را داردند و اگر به هر دلیلی ریل ها روغن کاری نشده و خشک باشند باعث اتمام زودتره لنت ها و ایجاد صدا در کابین میشود.

کفشک های غلطکی: این نوع کفشک ها که به نام رولر نیز شناخته میشوند دارای سه چرخ متحرک و بلبرینگ هستند که از سه جهت به ریل چسبیده و با اتصال به کابین آنرا هدایت میکنند.کفشک های غلطکی دیگر نیازی به لنت ندارند و لازم نیست هر چند وقت یک بار سرویس شوند و نکته مهم تر اینکه نیازی به روغنکاری ریل نیز ندارند و علاوه بر تمام این موضوعات حرکت کابین را به دلیل چرخیدن روی ریل و نه سر خوردن بسیار بی صدا و روان خواهند کرد.کفشک غلطکی آسانسور

شرکت بنیس فراز با بیش از صد ها نمونه کار مفتخر است تا آسانسورهای مسافری بدون لرزش و صدا را به مشتریان محترم عرضه نماید.

جهت دیدن نمونه کار های این شرکت همچنین کسب مشاوره و راهنمایی میتوانید از شماره تماس های داخل سایت استفاده نمایید. همکاران ما همواره آماده پاسخگویی و مشاوره به شما عزازان میباشند.

مقالات مرتبط با سیستم آسانسورهای مسافربر :

آسانسور هیدرولیک

اطلاعات مفید برای معرفی و خرید آسانسورهای هیدرولیک آسانسور های هیدرولیکی نوع دیگری از آسانسور ها هستند که نسبت به آسانسور های کششی معایب و محاسنی دارند و در موقعیت های خاص کارامد تر هستند در این بخش سعی داریم که چند مورد از این موارد را بیان کنیم.

آسانسور کششی

اطلاعات مفید در مورد آسانسور کششی آسانسور کششی نوعی از آسانسور است که امروزه بسیار رایج میباشد. آسانسور های کششی توسط نیروی محرکه و سیم بکسل ها به حرکت در می آیند در اینجا سعی داریم شمارا با نحوه نصب و چگونگی کارکرد آسانسور های کششی آشنا کنیم.

طراحی آسانسور

اساسی ترین و اصلی ترین قدم قبل از نصب، طراحی آسانسور ، نقشه کشی و آنالیز ترافیک ساختمان میباشد.